Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xjd/public_html/295.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Drewniane parawany ozdobne

Kolonialne parawany, toaletki, lustra

Wśród indyjskich mebli i dekoracji oprócz mebli stanowiących podstawowe wyposażenie wnętrz domu, takich jaki kuchenny segment, salonowy stolik czy kafelki w łazience znaleźć można całą gamę dodatków. W pierwszej chwili wydawać by się mogło, że są zbędne, niepotrzebne, są przyczyną zupełnie niepotrzebnego chaosu we wnętrzu. Nic bardziej mylnego! Nie dość, że są bardzo praktyczne, to dodatkowo czynią nasz pokój pomieszczeniem nietuzinkowym, finezyjnym i pomysłowym.

Meblem, który nada wnętrzu typowo orientalny charakter będzie parawan. Najlepiej sprawdzi się w dużych wnętrzach – może np. rozdzielać od siebie część salonową pokoju od części jadalnianej. W małym pomieszczeniu np. pokoju nastolatki o niewielkich gabarytach możemy wykorzystać go jako alternatywę dla garderoby.

Indyjskie parawany najczęściej wykonane są z drewna mango, drewna sezamowego lub tekowego, czasami także z metalu. Zwykle mają harmonijkowy układ – składają się z kilku prostokątnych części, spotkać można jednak także półokrągłe parawany kształtem przypominające nieco hinduskie bramy czy drzwi wejściowe do hinduskiego domu. Parawany zdobione są ażurowymi wzorami kwiatowymi, zwierzęcymi i motywami geometrycznymi. W nowoczesnym hinduskich domach znajdzie się miejsce na bardziej współczesną dekorację; drewniany parawan zdobiony logiem coca-coli.

Jeśli jesteśmy już wyposażeni w parawan, warto pomyśleć o toaletce – mebel ten jest niezbędnikiem w pokoju każdej damy. Tak jak inne meble indyjskie, tak i kolonialne toaletki wykonane są z bogato rzeźbionego drewna. Wśród hinduskich toaletek znajdziemy te dużych rozmiarów, wręcz monumentalne, oraz mniejsze, nadające się do każdego pomieszczenia, często wykonywane z rattanu.

Podstawowa ozdobą hinduskiego domu są lustra; mniejsze i większe, bardziej i mniej zdobione. Są elementem obowiązkowym, elementem, który czyni pomieszczenie gustownym i nasyconym indyjskim klimatem wnętrzem. Ramy orientalnych luster wykonane są z metalu, drewna mango, mosiądzu i starego tekowego drewna. Często ozdabia się je kolorowymi szkiełkami, niezwykle bogatą orientalną ornamentyką, bambusowymi dekoracjami. Prawdziwym cackiem w naszym domu będzie duże stojące hinduskie lustro z drewnianą ramą oraz szufladką podtrzymującą się na stalowych nogach.