Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xjd/public_html/295.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Figurki orientalne

Hinduskie lampy, dywany, posążki

Urządzając jakiekolwiek wnętrze, bez względu na to czy jest to pokój salonowy, sypialnia, kuchnia czy nowa łazienka, nie możemy zapomnieć o detalach. Przecież to właśnie w szczegółach tkwi diabeł.

Jeśli mowa o pomieszczeniach aranżowanych na styl indyjski, podstawowymi dekoracjami są duże lampy, strojne dywany oraz różnego typu figury i posążki. Oprócz tego do kolonialnych ozdób zaliczyć można: oryginalne parawany, kosmetyczne toaletki i egzotyczne lustra.

Czym byłby indyjski dom bez lamp? Nie tylko oświetlają one dane pomieszczenie, ale także nadają mu posmak orientalnego klimatu i wyraźnie podkreślają oryginalność wnętrza. Hinduskie lampy mają zazwyczaj kształt kuli. Wtedy też zdobione są geometrycznymi motywami – mozaika kolorowych wzorów na lampie czyni ją ciekawym elementem wystroju. Do bardziej eleganckich wnętrz pasować będą jednolite wiszące lampy – na przykład turkusowy lampion zdobiony tylko delikatnym posrebrzanym wzorem. W kuchni, przedpokoju, tarasie albo ogrodzie zimowym powiesić możemy prosty szklany lampion z wysokim kloszem.

Jeszcze innym typem lamp są te o kształcie przypominającym kapelusz – wykonane ze stali albo ażurowe – idealne do gabinetu albo biura. Wśród nowoczesnych hinduskich dekoracji znaleźć możemy do złudzenia przypominające nasze kuchenne czy też łazienkowe oświetlenie owalne kinkiety o wzorach egzotycznej mozaiki. Oprócz lamp wiszących w hinduskim domu znajdą się na pewno lampy stojące – duże bądź mniejsze, przypominające tradycyjne lampiony bądź nowocześniejsze – wszystkie jednak barwne i kolorowe. Gdzie nie gdzie pojawią się także kinkiety naścienne oraz świeczniki.

W zależności od tego jak urządzone jest dane pomieszczenie możemy zdecydować się na jeden z dwóch rodzajów orientalnych dywanów; kolorowy wzorzysty dywanik pasujący do pokoju młodzieżowego czy kuchni pomalowanej na mocny kolor, albo też prosty dywan w ciemnym kolorze. Ten drugi sprawdzi się w pokojach wymagających aranżacyjnej powagi np. gabinetach czy klasycznych salonach.

Dopieszczeniem wnętrza urządzanego w stylu Bollywood są orientalne posążki oraz kolonialne figurki. Większości z nas zapewne w pierwszej kolejności na myśl przychodzi figurka słynnego Buddy. Oprócz niej dom ozdobić możemy innymi posążkami; figurami zwierząt z mosiądzu, kolorowymi metalowymi ptakami czy płaskorzeźbami wykonanymi np. z drewna mango.